Niedziela, 20 stycznia 2019. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Policja przypomina obowiązki właścicieli psów

2015-10-10 11:19:40 (ost. akt: 2015-10-10 11:23:18)

Autor zdjęcia: Grażyna Jonowska

W ostatnim czasie na terenie powiatu nowomiejskiego policjanci odnotowali kilka interwencji z udziałem psów. W głównej mierze zgłoszenia te dotyczyły wałęsających się psów, które mogą stwarzać zagrożenie dla mieszkańców.

Pamiętajmy, że posiadanie psa wiąże się z obowiązkami jakie nakłada prawo na właściciela czworonoga. O tym, że psa należy wyprowadzać na smyczy, że wypadałoby mieć również kaganiec i przede wszystkim pilnować, żeby nikogo nie pogryzł słyszał prawie każdy.
Ostatnie interwencje pokazują jednak, że warto przypomnieć sobie podstawowe zasady dotyczące trzymania psa oraz obowiązki, jakie musi spełnić jego właściciel.

W ostatnich dniach na terenie kilku miejscowości w gminie Grodziczno, Nowe Miasto Lubawskie oraz Biskupiec policjanci podejmowali interwencje dotyczące psów. Działania funkcjonariuszy były reakcją na problem biegających psów, które stwarzały zagrożenie dla mieszkańców. W takich przypadkach policjanci zawsze ustalają ich właścicieli i karzą ich mandatami za nieostrożne trzymanie zwierzęcia. Policjanci sprawdzają także czy psiaki posiadają obowiązkowe szczepienia.

Odpowiednie pilnowanie czworonogów

Polskie prawo nakłada na właścicieli czworonogów obowiązek należytej kontroli swojego psa udając się z nim w miejsca ogólno dostępne. Właściciel nie może wypuścić swojego czworonoga jak mu się tylko podoba. Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada bowiem na właściciela art. 77 kodeksu wykroczeń:

Art. 77. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.

W przypadku odpowiedzialności za to wykroczenie nie ma znaczenia czy właściciel psa nie zachował należytej ostrożności z winy umyślnej czy nieumyślnej. Zwykła ostrożność obejmuje bowiem przeciętne środki ostrożności związane z trzymaniem danego zwierzęcia, przy czym będą one zróżnicowane w zależności od gatunku zwierzęcia i przede wszystkim od stopnia niebezpieczeństwa, jakie zwierzę może stwarzać. Konkretne środki ostrożności mogą wynikać z ustawy jak i prawa miejscowego.

Kolejną ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest wyprowadzanie psów do lasu. Bardzo częstą praktyką stosowaną przez właścicieli psów jest poszczanie ich wolno po lesie. I tą kwestie regulują przepisy kodeksu wykroczeń a w szczególności art. 166:

Art. 166. Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo nagany.

Pogryzienie

Niezachowanie należytej ostrożności przy trzymaniu psa może doprowadzić do wyrządzenia szkody przez psa innej osobie. Najczęściej ta szkoda ma postać uszkodzenia rzeczy, ale niestety na naszym powiecie mieliśmy także do czynienia z przypadkami pogryzienia przez psa dziecka czy nawet dorosłej osoby. W zależności od skutków takiego niewłaściwego trzymania czworonoga – właściciela może spotkać mniej lub bardziej surowa odpowiedzialność karna.

Głośne szczekanie

Psy lubią sobie poszczekać o każdej porze czy to w dzień czy w nocy. O ile okazjonalne szczekanie psa nie przysporzy właścicielowi żadnych problemów – o tyle nagminne „koncerty” czworonoga mogą już stanowić problem. Problemy te mogą wynikać zarówno z prawa wykroczeń jak i prawa cywilnego. Jeśli pies upodobał sobie „koncertowanie nocą” – w grę może wchodzić odpowiedzialność z art. 51 § 1 kodeksu wykroczeń:
Art. 51. § 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Obowiązkowe szczepienia ochronne

Każdy właściciel czworonoga powinien pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Prawo nakłada na właściciela psa obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie. Szczepienie czworonoga powinno nastąpić najdalej 30 dni po ukończeniu przez psa 3 miesiąca życia i powtarzane być każdego roku. Niedopełnienie obowiązku szczepienia psa jest zagrożone grzywną, a nawet karą aresztu lub ograniczenia wolności.


Kontrole dzielnicowych

Policjanci apelują do właścicieli czworonogów o odpowiedzialne postępowanie ze zwierzętami i odpowiednia opiekę nad nimi. W szczególności zwracanie uwagi na właściwe zabezpieczenie kojców, ogrodzeń oraz aktualne szczepienia ochronne. Będą to sprawdzali dzielnicowi w ramach obchodu swojego rejonu.

KPP Nowe Miasto
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ja #2363135 | 83.28.*.* 30 paź 2017 09:20

  U nas wszystko jest przeregulowane odpowiadaj za to co zwierzę zrobiło a nie za to co może zrobić wystarczy popatrzeć co robi młodzież i dzieci i jakoś nikt im nie zabrania wchodzić do lasu i parku

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. njiu #1838079 | 94.254.*.* 18 paź 2015 18:07

  Karac psa za szczekanie to jak karac czlowieka za rozmowe

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. właścicielka #1833029 | 77.87.*.* 10 paź 2015 22:38

  Proponuję bardziej zająć się tymi, którzy trzymają psy na łańcuchach albo w małych klatkach zmuszając je do życia we własnych odchodach, bez żadnych spacerów dlaczego to nie jest ścigane??? Psy to nie są zabawki one czują!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages