Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

By nie brać wciąż pieniędzy od rodziców... Młodzi chcą pracować

2015-07-09 13:59:54 (ost. akt: 2015-07-09 14:00:40)

Autor zdjęcia: photl.com

Ostatni dzwonek, koniec roku szkolnego i w końcu wymarzone wakacje. Czas odpoczynku oraz leniuchowania, jednak nie dla wszystkich. Coraz więcej nastolatków szuka sobie w tym terminie dorywczej pracy. Trzeba przyznać, że jest to również czas zdobywania pierwszych doświadczeń i nauka poruszania się na trudnym dziś rynku pracy.

Młodzież coraz częściej i chętniej chce zarabiać na własne potrzeby oraz wydatki. Pragnie się uniezależnić, a nie cały czas „wyciągać” pieniądze od rodziców, którzy nie zawsze chcą lub mogą je dać.
— Staram się jak najbardziej usamodzielnić i stać się samowystarczalnym, dlatego po zakończeniu roku szkolnego podejmę pracę — mówi 16-letni Paweł Chudziński, uczeń gimnazjum.
Dla wielu nastolatków wakacje to jedyna okazja na zdobycie własnych kilku złotych. Większość dorosłych uważa, że taka praca jest idealnym wstępem do dorosłego życia.

[b][b]Poważny cel...[/b][/b]
Często zdarza się, że młodzież szuka zatrudnienia na wakacje, aby zarobić pieniądze na spełnienie własnych zachcianek lub marzeń. Dla niektórych są to markowe ubrania lub nowy telefon. Inni natomiast zbierają fundusze na bardziej „poważny” cel.
— Obecnie zbieram pieniądze na samochód. Nie mam jeszcze satysfakcjonującej mnie kwoty, aczkolwiek wierzę, że uda mi się nieco zarobić podczas wakacji — dodaje Paweł.
Niektórzy szukają sobie jakiegoś zajęcia, ponieważ przytłacza ich wakacyjna nuda.
— Praca w wakacje może być formą spędzania wolnego czasu, którego latem jest ogrom — twierdzi Wiktoria Zielazna z Mroczna.

Niełatwo o pracę
Nastolatkom wcale nie jest łatwo znaleźć pracę na wakacje, gdyż pracodawcy wolą zatrudniać osoby z doświadczeniem, którego u młodych przeważnie brak. Oferty pracy (także letniej) kierowane są głównie do osób pełnoletnich, choć zgodnie z naszym prawem, można zatrudniać osoby, które ukończyły już 16 rok życia. Pracodawcy jednak chętniej widzą u siebie tych, którzy są pełnoletni. Z roku na rok przybywa chętnych na wakacyjną pracę, a ofert jest coraz mniej.
Młodzi skłonni są podjąć każdą formę pracy, byleby posiadać własne pieniądze. Zatrudnienia szukają zarówno chłopcy, jak i dziewczęta, niezależnie od typu szkoły, w której się uczą.

Ulotki lub owoce
Najpopularniejszą podejmowaną w czasie wakacji przez nastolatków pracą jest roznoszenie ulotek czy rozkładanie towaru na sklepowych półkach. Wielkim zainteresowaniem wśród młodych cieszy się też praca przy zbiorze owoców bądź warzyw.
Nastolatek przy wyborze dorywczej pracy powinien wybierać takie branże, które odpowiadają jego zainteresowaniom i możliwościom. Wiadomo jednak, że nie zawsze jest to możliwe. Należy jednak pamiętać, że każda praca czegoś uczy.

Są też nieuczciwi
Osoby, które pierwszy raz podejmują pracę, w tym wypadku młodzież w czasie wakacji, nie jest wybredna i zgodzi się na wszystko, co jej zaproponują. Niestety na rynku pracy czekają zagrożenia głównie związane z nieuczciwością pracodawców. W większości przypadków młodzi zatrudnieni są na nieopłacalnych warunkach, prawie zawsze na tzw. umowach śmieciowych i poniżej płacy minimalnej.

Autorka: Paulina Strzyżewska

Artykuł ukazał się w specjalnym dodatku do Gazety Nowomiejskiej redagowanym przez młodzieżową redakcję w ramach projektu MAMY GŁOS.
Projekt jest współfinansowany z Funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji.

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: MamyGlos

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. matka #1773698 | 77.87.*.* 11 lip 2015 20:13

  Pracę dla naszych dzieci dajcie nam, bo wszystkie pójdą za granicę. Kto będzie się nami opiekował.wójcie, burmistrzu, starosto, proboszczowie czekamy na inicjatywy.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages