środa, 20 czerwca 2018. Imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

Piłsudski na Kasztance odwiedził „Norwida”

2015-05-10 12:00:00 (ost. akt: 2015-05-09 11:13:01)
Wspólne zdjęcie z Panią Dyrektor i z p. Eweliną

Wspólne zdjęcie z Panią Dyrektor i z p. Eweliną

Autor zdjęcia: Joanna Główczewska

Uczniowie klasy 1 b Liceum Ogólnokształcącego z Zespołu Szkół im. C. K. Norwida, zajęli pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku „Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek”, z okazji 80. rocznicy śmierci Marszałka. Z tej okazji w szkole zorganizowano happening.

Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu i udokumentowaniu akcji społecznej dotyczącej postaci Józefa Piłsudskiego. Jury oceniało m.in. wartość merytoryczną, zaangażowanie instytucji pozaszkolnych, a także innowacyjność projektu.

Klasa 1 b, pod opieką nauczyciela historii i wiedzy o kulturze pani Eweliny Dąbrowskiej, przygotowała happening historyczny. Scenariusz napisała uczennica Dorota Śliwińska, a reżyserami zwycięskiego filmu były Wiktoria Kozłowska oraz Aleksandra Kłosowska. Gościnnie w projekcie udział wzięli uczniowie innych klas, harcerka oraz członkowie bractwa rycerskiego z Bratiana.

Akcja odbyła się podczas "dużej" przerwy na boisku szkolnym. Uczniowie wcielili się w postaci z okresu międzywojennego oraz w współczesnych „dresiarzy”, którym obca była sylwetka Piłsudskiego.

Happening rozpoczęli gazeciarze, biegając po korytarzach szkolnych rozdawali samodzielnie przygotowaną gazetkę „Kuryer Legionowy”, z opublikowanymi informacjami o Piłsudskim oraz o Legionach Polskich. Zachęcali przy tym licealistów do wyjścia na boisko, gdzie spacerowali już przebrani uczniowie klasy 1 b.

Następnie, na Kasztance, wjechał Józef Piłsudski (Michał Konopacki), a wraz z nim dwóch legionistów (Jakub Otręba i Szymon Mączkowski), również na koniach. Przyjazd Marszałka przypomniał współczesnej młodzieży historię odrodzenia Polski w 1918 r. granice II Rzeczypospolitej (widzowie mieli okazję ułożyć puzzle), a także wartości, którymi kierowali się Polacy okresu międzywojnia. Happening zakończył się odśpiewaniem pieśni na część Piłsudskiego „My pierwsza Brygada”.

Tekst: Ewelina Dąbrowska
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages