Sobota, 18 sierpnia 2018. Imieniny Bogusława, Bronisława, Ilony

Powiatowe święto strażaków z jubileuszem

2015-05-04 16:14:45 (ost. akt: 2015-05-04 16:23:09)
Podczas uroczystości na nowomiejskim rynku

Podczas uroczystości na nowomiejskim rynku

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Powiatowy Dzień Strażaka gościło w tym roku Nowe Miasto Lubawskie. Impreza połączona była z jubileuszem 130-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Mieście.

Najpierw delegacje i poczty sztandarowe strażaków ochotników z całego powiatu oraz zawodowych udały się do bazyliki kolegiackiej, gdzie odprawiona została msza święta koncelebrowana z udziałem kapelanów strażactwa.

Po części religijnej, uroczystość kontynuowano na nowomiejskim rynku. Głos zabierali goście, a wśród nich st. bryg. Mirosław Rutecki, komendant wojewódzki PSP w Olsztynie.

Święto było okazją do wręczenia awansów i odznaczeń funkcjonariuszom zawodowym, jak i społecznikom w strażackich mundurach. Z okazji 130-lecia istnienia nowomiejskiej OSP, na ręce druha Eugeniusza Patalona, prezesa jednostki złożono okazjonalne upominki i przekazano zyczenia oraz gratulacje.

Dzieje ochotniczej straży w Nowym Mieście rozpoczęły się 15 maja 1885 roku, kiedy to po akceptacji ówczesnego burmistrza i Rady Miasta, podczas apelu mieszkańcy zgłosili chęć i poparcie do utworzenia OSP. Na początku jednostka liczyła 19 druhów oraz 25 osób wspierających. Pierwszym naczelnikiem ochotniczej formacji został niemiecki kupiec — Herman Klatt.

Więcej o uroczystości i samym jubileuszu oraz nazwiska uhonorowanych znajdą się na łamach piątkowej „Gazety Nowomiejskiej”.
ul Czytaj e-wydanie
Podziel się  informacją:

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. BOLO #1728722 | 77.87.*.* 4 maj 2015 23:56

  Jak widać na obrazkach strażacy umieją się jednoczyć , współpracować, uczestniczyć ( emeryci, zawodowi, ochotnicy) jedna zawodowa rodzina. A czemu tego nie ma w Policji ?????? Ja jeszcze nie widziałem, aby emerytowany policjant był dopuszczony do prowadzenia uroczystości - mikrofon należał do emerytów strażackich. Jak widać kontynuacja polityki przyjętej w Policji sprzed lat trzyma się dobrze, ale takie efekty widoczne są gołkiem okiem - nie ma KTO(01)młodym policjantom pomóc. Nawet im BOMBĘ ukradli, a porady nie ma znikąd.............

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages