Niedziela, 9 sierpnia 2020. Imieniny Klary, Romana, Rozyny

Nowomiejskie eksponaty w toruńskim Muzeum Diecezjalnym

2015-01-02 14:07:16 (ost. akt: 2015-01-02 21:12:32)
Muzeum Diecezjalne w Toruniu przy ulicy Żeglarskiej 7 można odwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 10-16

Muzeum Diecezjalne w Toruniu przy ulicy Żeglarskiej 7 można odwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 10-16

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

W Toruniu powstało Muzeum Diecezjalne, którego zadaniem jest gromadzenie, zabezpieczenie, zapewnienie konserwacji i eksponowanie nieużywanych w kulcie zabytkowych przedmiotów. Niedawno otwarto pierwszą wystawę Okazuje się, że duża część zbiorów muzealnych pochodzi z nowomiejskiego kościoła oraz świątyń z okolicznych wsi.

Na siedzibę muzeum zaadaptowano średniowieczną kamienicę mieszczańską przy ulicy Żeglarskiej 7.
Dyrektor muzeum ksiądz Jacek Kwiatkowski, który od początku zajmował się projektem organizacji placówki mówi, że staraniem biskupa toruńskiego udało się odzyskać 14 obiektów z Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie. Wszystkie przedmioty są teraz eksponowane na pierwszej wystawie toruńskiej placówki pn. „Na początku było...”.


Zapewne zwiedzającego mieszkańca Ziemi Nowomiejskiej zaskoczą wyjątkowe eksponaty, które są opatrzone tabliczkami z krótkim opisem zabytku informującym, że pochodzą z kościołów w Nowym Mieście, Mikołajkach, Boleszynie czy Grodzicznie.
W gablotach wystawiono m. in. kilka nowomiejskich kielichów, łódkę do kadzidła, rzeźby, monstrancję i znany trochę wcześniej urodzonym mieszkańcom miasta obraz Adoracja Najświętszego Sakramentu z XVIII wieku.

Przekazanie nieużywanych przedmiotów kultu religijnego do zbiorów muzeum, to najbardziej racjonalne rozwiązanie, bowiem takie cenne rzeczy nie powinny być zamknięte w kasie pancernej, a pokazywane szerszemu gronu zainteresowanych naszym dziedzictwem kulturowym i tożsamością. W naszych, parafialnych zasobach są jeszcze inne przedmioty, takie jak rzeźby czy jeden z dzwonów, który jest pęknięty. Chciałbym, ażeby te rzeczy również znalazły się w ekspozycji — powiedział ksiądz Zbigniew Markowski, proboszcz nowomiejskiej parafii.

Podczas swojego wystąpienia w Toruniu, Józef Blank, burmistrz Nowego Miasta pogratulował inicjatywy i przekazał uznanie z okazji otwarcia pierwszej wystawy.
Wraz z otwarciem muzeum będzie szansa zachowania dla potomnych tego, co piękne w naszej historii. Mam nadzieję, że najpiękniejszy zabytek z naszego kościoła — chorągiew żałobna Jana Pawła Działyńskiego znajdzie tu bezpieczne schronienie i zostanie odpowiednio zabezpieczona. W Nowym Mieście nie ma warunków do eksponowania tego zabytku — uważa burmistrz Blank.

MUZEUM CZYNNE
Muzeum Diecezjalne przy ulicy Żeglarskiej 7 w Toruniu można odwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 10-16. Wyjątek stanowią niedziele i święta kościelne. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 7 zł, natomiast młodzież szkolna zapłaci za wejściówkę 5 zł.

NOWOMIEJSKIE EKSPONATY W MUZEUM DIECEZJALNYM
*Kielich srebrny odlew, pozłacany, grawerowany, datowany na II połowę XIV wieku — autor nieznany, z kościoła w Nowym Mieście
*Rzeźba Madonna z Boleszyna z XVIII wieku, autora nieznanego, wykonana z drewna — wykończenie polichromia
*Nowomiejski kielich gotyk (nodus), czasza (barok), stopa (neogotyk), I połowa XV wieku, XVIII wiek, ok. połowa XIX wiek, autor nieznany, srebro pozłacane
*Bursa na komunikanty z Nowego Miasta datowana na XVIII wiek — autor nieznany, wykonana ze srebra grawerowanego
*Grupa koronacji Maryii, XIV-wieczna rzeźba z parafii w Grodzicznie, Tronująca Matka Boża, Tronujący Chrystus — warsztat pomorski, rzeźby pełnoplastyczne, drewniane, polichromowane
*Kielich srebrny, częściowo pozłacany, późnobarokowy (1720-1740 r.) z Nowego Miasta, autora nieznanego — odlew, czasza wyoblana
*Monstrancja promienista XVIII-wieczna z kościoła w Mikołajkach — srebro pozłacane (szkoła toruńska)
*Obraz olejny na desce — Adoracja Najświętszego Sakramentu z kościoła w Nowym Mieście, autora nieznanego z XVIII wieku
*Łódka na kadzidło z nowomiejskiego kościoła, srebrna, repusowana, barokowa, pochodząca z 1712 roku, autorstwa toruńskiego złotnika Jakoba Weintauba
*Kielich złoty trybowany w rocaille z kościoła pw. św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście, późny barok, rokoko — 1759 rok
*Rzeźba Mojżesza z kościoła w Nowym Mieście pochodząca z XVI wieku, nieznanego artysty — drewno polichromowane, pozłacane

Stanisław R. Ulatowski

Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na http://nowemiasto.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. dziadek #1623449 | 83.31.*.* 2 sty 2015 23:03

  w wojne niemcy wszystko wywozili, a teraz lokalnie "rozradane" są prawdziwe perły, do Torunia, a co z tego ma Bazylika w Nowym Mieście? takie rzeczy powinny zostać na swoim miejscu, aby każdy mieszkaniec mógł je obejrzeć!

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. weteran #1623140 | 31.63.*.* 2 sty 2015 17:53

  a co na to MUZEUM ZIEMI NOWOMIEJSKIEJ

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. lena #1623002 | 109.243.*.* 2 sty 2015 15:45

  Niedługo wszystko wywiozą do Torunia, otwierają bezsensowne muzea jeszcze płatne takie eksponaty powinne zostac w kościołach. Liczą się tylko korzyści finansowe.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages