Szkoła „jedynka” z kolejnym certyfikatem

2014-10-24 17:38:03(ost. akt: 2014-10-24 17:42:43)
Moment odbioru certyfikatu

Moment odbioru certyfikatu

Autor zdjęcia: Archiwum szkoły

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lub. otrzymała z rąk Warmińsko- Mazurskiego Kuratora Oświaty Grażyny Przasnyskiej Wojewódzki Certyfikat SZKOŁY PROMUJACEJ ZDROWIE.
Mając na uwadze, że szkoła to miejsce, które przygotowuje młodych ludzi nie tylko do następnego etapu edukacji, ale również do życia, w tym dokonywania „zdrowych wyborów” trzy lata wcześniej podjęto decyzję o tworzeniu Szkoły Promującej Zdrowie.

Rada Pedagogiczna po zapoznaniu się z koncepcją i strategią Szkoły Promującej Zdrowie na posiedzeniu Rady Pedagogicznej podjęła uchwałę o przystąpieniu szkoły do Wojewódzkiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Pomysł ten zaakceptowało 95% społeczności szkolnej. Nad całością procesu tworzenia Szkoły Promującej Zdrowie czuwał powołany w tym celu zespół do spraw promocji zdrowia oraz szkolny koordynator promocji zdrowia Irena Światkowska.

Rok szkolny 2011/2012 był rokiem przygotowawczym, w którym zbierano informacje, przygotowano podstawy, starano się zaszczepić ideę SZPZ i uzyskać akceptację dla podejmowanych działań w tym zakresie. Przeprowadzono diagnozę stanu wyjściowego, a na jej podstawie dokonano wyboru priorytetów.

Były one następujące: w roku szkolnym 2012/2013 „Odżywiam się zdrowo-stawiam na śniadanie”, w roku szkolnym 2013/2014 „ Aktywność fizyczna warunkiem naszego zdrowia”. Dzięki przystąpieniu do programu wszystkie działania zintensyfikowano, nadano im charakter ciągły, dążono do tego, aby w szkole panowała dobra atmosfera, a cała społeczność podejmowała działania dla poprawy własnego samopoczucia i zdrowia, ucząc się jak lepieji zdrowiej żyć. Udało się między innymi zorganizować ogromne przedsięwzięcie o zasięgu powiatowym tj „Festyn Zdrowia” dla ponad 600 osób.

Zaangażowano do współpracy lokalnych producentów zdrowej żywności, restauratorów, sportowców, lekarza, radnych miejskich i powiatowych, ciekawe osobowości regionu i około 40% rodziców. Inne zdania wymagające współpracy to np. przygotowywanie „Witaminowych rozmaitości”. Wiele razy cała społeczność szkolna i lokalna miała możliwość degustacji zdrowych przekąsek. Uczniowie doświadczali wiele nowych niezapomnianych przeżyć w związku z wyjazdem na „Zieloną Szkołę” czy udział w zabawie terenowej „Podchody” zorganizowanej przy współpracy nowomiejskiej Komendy Hufca, Straży Pożarnej i Starostwa Powiatowego.U uczniów wzrosło poczucie bezpieczeństwa po zajęciach warsztatowych z Policją, Strażą Pożarną, Ratownikami Medycznymi i pracownikami Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Realizowano około 10 programach zewnętrznych mających na celu kształtowanie właściwych nawyków prozdrowotnych np. „Szklanka mleka”, „Owoce w Szkole”, „Pięć porcji warzyw, owoców lub soku”, „Trzymaj formę”,„Ratowniczek”. Zespół monitorował na bieżąco realizację i ewaluację programów.

Oprócz tego odbywała się intensywna edukacja prozdrowotna na lekcjach wychowawczych, lekcjach przyrody, prelekcjach, warsztatach, apelach szkolnych. We współpracy z nowomiejskim Sanepidem przeprowadzono wiele szkoleń dla rodziców, nauczycieli i uczniów np. „Zdrowy asortyment w sklepiku szkolnym”, „Szkoła sprzymierzeńcem w racjonalnym żywieniu”, „Czy wiemy co jemy?”.

Współpraca z producentami zdrowej żywności zaowocowała prelekcją dla rodziców na temat „Jak zdrowo żywić dzieci?”- przeprowadziła ją pani Beata Kujawska, natomiast prekursor polskiej ekologii pan Mieczysław Babalski- odbył warsztaty z dziećmi pt. „Wiem co jem”. Społeczność szkolna dzięki uprzejmości pana Babalskiego mogła zobaczyć i kupić całą gamę zdrowych, ekologicznych produktów z hurtowni „Biohurt” w Pokrzydowie. Doktor Jolanta Szulc przeprowadziła szkolenie „Zdrowo jemy i aktywnie wypoczywamy”.

Także koordynator projektu Irena Światkowska we współpracy z zespołem prowadziła edukację zdrowotną np. propagowano ćwiczenia śródlekcyjne wykorzystujące elementy kinezjologii edukacyjnej, prowadzono warsztaty z rodzicami z zakresu profilaktyki wad postawy, wprowadzono „Roztańczone przerwy”. Rozmawiano z rodzicami nas temat „Dokonywania zdrowych wyborów”. Szkolna pielęgniarka Krystyna Kwiatkowska na bieżąco szkoliła dzieci z zakresu pierwszej pomocy i zdrowego odżywiania. Rehabilitanci A. Milewska i Ł. Lewandowski przeprowadzili warsztaty z uczniami klas I-III i IV-VI na temat prawidłowej postawy ciała. Placówka podejmowała także wiele innych przedsięwzięć prozdrowotnych, których nie sposób wymienić.

SP nr1 to Szkoła Promująca Zdrowie ponieważ:
- społeczność podejmuje wspólne działania dla poprawy swojego zdrowia i samopoczucia
- wciąż uczy się jak zdrowiej i lepiej żyć
zachęca innych w swoim otoczeniu, zwłaszcza rodziców do podobnych działań.

SP 1

Moment odbioru certyfikatu

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5