środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Dzień Biologa w Norwidzie

2014-06-17 09:19:38 (ost. akt: 2014-06-17 09:21:27)

Autor zdjęcia: Zespół Szkół im. C.K. Norwida

Dnia 12 czerwca 2014 w Zespole Szkół im. C.K. Norwida w Nowym mieście Lubawskim obchodzony był "Dzień Biologa". Z tej okazji w auli odbył się wykład połączony z warsztatami, którego motywem przewodnim była synchronizacja półkul mózgowych.

Natomiast na boisku szkolnym rozstawione zostały stoiska ze zdrową żywnością - serwowano pyszne kanapki, sałatki i grillowane warzywa, chętni mogli też skosztować świeżych soków, a przy okazji dowiedzieć się, jaki wpływ mają witaminy na organizm człowieka. Młodzi pasjonaci biologii zachęcali do oglądania pod mikroskopem samodzielnie przygotowanych preparatów oraz obserwacji życia w kropli wody, z ochotą też objaśniali tajniki ludzkiej anatomii i układu kostnego człowieka. Były też stoiska poświęcone gatunkom zagrożonym i inwazyjnym.

Jak podkreślały uczestniczki spotkania - Wioletta Rutecka i Izabela Jastrzębska z kl. I b - przygotowanie doświadczeń i pokazów wymagało ogromnego wysiłku, ale była to też szansa na to, by poznać biologię od strony doświadczalnej.

Ogromną popularnością cieszyła się ekspozycja zaprezentowana przez Kamila Mączkowskiego z kl. II c,który jest uznanym i wielokrotnie nagradzanym hodowcą drobiu ozdobnego. Warto wspomnieć o tym, że Kamil zdobył m.in.tytuł Mistrza Polski w rasie Karzełek Kochin, aktywnie uczestniczy w wystawach krajowych i międzynarodowych, w tym roku zdał też egzamin na asystenta technicznego sędziego.

"Dzień Biologa" był też świetną sposobnością, by promować szczytne idee. Członkowie Szkolnego Koła Krwiodawstwa, działającego pod opieką Pani Lucyny Paczkowskiej, zachęcali do honorowego oddawania krwi. Z racji zbliżających się wakacji, jest to inicjatywa szczególnie warta wsparcia, bo właśnie latem Centra Krwiodawstwa i szpitale alarmują, że brakuje tego cennego daru życia. Można było też dowiedzieć, jaki warunki trzeba spełnić, by zostać dawcą szpiku. W czasie trwania akcji zarejestrowało się 13 potencjalnych dawców.

Z kolei Kasia Patalon i Klaudia Wadecka ze Szkolnego Koła Przyjaciół Zwierząt opowiadały o swoich czworonogach i namawiały równocześnie do adopcji psów ze schroniska. Mamy nadzieję, że akcja: "Nie kupuj - adoptuj" znajdzie odzew wśród młodzieży.

Obchody "Dnia Biologa" na pewno przyczyniły się do wzbogacenia wiedzy uczniów na temat zasad zdrowego odżywiania, rozbudziły zainteresowanie tajnikami ludzkiego ciała i otaczającej nas przyrody oraz skłoniły do przyjęcia aktywnej i prospołecznej postawy.
Pomysłodawczynią i koordynatorką działań była Pani Paulina Orłowska.

Beata Zielińska
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Norwid

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages