Wtorek, 9 lutego 2016. Imieniny Bernarda, Eryki, Rajmunda

Konferencja „Bezpieczna praca i nauka w szkole

2013-04-21 12:38:03 (ost. akt: 2013-04-21 13:20:04)

Autor: Stanisław R. Ulatowski

W ramach informacyjnej kampanii społecznej '2013 — „Przez innowacje do bezpieczeństwa”, koordynowanej przez Centralny Instytut Ochrony Pracy — PIB, w Starostwie Powiatowym w Nowym Mieście Lubawskim odbyła się konferencja pt. „Bezpieczna praca i nauka w szkole”


Już na początku spotkania przedstawiono uczestnikom wagę i znaczenie daty 28 kwietnia, bowiem w tym dniu od 2003 roku jest obchodzony „Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy”. Tematyka konferencji zgodnie z celami tegorocznej kampanii społecznej dotyczyła innowacyjnych rozwiązań (przede wszystkim organizacyjnych) wpływających na poprawę bezpieczeństwa pracy i jakości życia. Tematem wystąpień prelegentów konferencji były m. in. ocena akustyczna pomieszczeń edukacyjnych i kształtowanie właściwości akustycznych pomieszczeń szkolnych, głos jako narzędzie pracy nauczyciela, warunki bezpieczeństwa pracy w szkołach, stres w zawodzie nauczyciela a także przestrzeganie przepisów bhp w szkołach, przedstawione zostały nowoczesne metody edukacji dla bezpieczeństwa.

Podczas drugiej sesji, skierowanej do uczniów ale również do ich nauczycieli i opiekunów, przedstawiono zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa uczniów w szkole, poprawnego stanowiska pracy ucznia zarówno w szkole jak i w domu, ergonomii przy komputerze, omówiono także wpływ odżywiania na aktywność fizyczną uczniów. Na zakończenie konferencji nastąpiło ogłoszenie konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych powiatu nowomiejskiego pn. „Moje miejsce do nauki — ergonomiczne, zdrowe, bezpieczne” organizowanego przez CIOP — PIB oraz Krzysztofa Wrzoska z firmy Doradczo-Szkoleniowej „BHP-max”. Na holu przed salą znajdowało się stoisko informacyjne PIP – Okręgowego Inspektoratu Pracy w Olsztynie, gdzie uczestnicy konferencji mogli zasięgnąć fachowych porad prawnych oraz pobrać broszury i poradniki z zakresu prawa pracy a także ergonomii pracy z komputerem. Konferencji, towarzyszyła wystawa plakatów powstałych w ramach konkursów na plakat bezpieczeństwa pracy, organizowany przez CIOP-PIB, z edycji: „Szkoła”, „Komputer”, „Bezpieczny start”.

Dyrektorom szkół przekazane zostały listy kontrolne opracowane przez CIOP — PIB, dotyczące zagrożeń mechanicznych na terenie szkół, ponadto uczestnikom udostępniono szereg broszur i czasopism z zakresu bezpieczeństwa oraz film z serii NAPO. Cel konferencji, jakim było podniesienie bezpieczeństwa pracy i nauki w szkołach, wpisał się w kierunek działań wskazany przez Międzynarodową Organizację Pracy. Hasłem przewodnim tegorocznej kampanii MPO jest „Profilaktyka chorób zawodowych”. 


Szczególne podziękowania za wystąpienia, w imieniu organizatorów, kierowane są do pani Pauliny Morenc z Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Nowym Mieście za wygłoszenie prelekcji nt. „Stresu w zawodzie nauczyciela” oraz pani Emilii Milewskiej — fizjoterapeuty z NZOZ „Eskulap” za przedstawienie tematu „Wpływu odżywiania na aktywność fizyczną uczniów”. 

Konferencja zgromadziła w starostwie ponad 110 osób


Dostęp do Reportera, ciekawych wywiadów, obszernych reportaży oraz 40 innych czołowych portali w Polsce. Dołącz do czytelników ceniących dobrą informacje. Zarejestruj się w PIANO już teraz KLIKNIJ TUTAJ

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages