Sobota, 20 kwietnia 2019. Imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha

Nowe Miasto Lubawskie: Kościół niby ratusz

2010-08-10 13:49:28 (ost. akt: 2013-07-26 11:03:06)

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Dominującą budowlą rynku jest bryła poewangelickiego kościoła. Zawirowania historii sprawiły, że we wnętrzach dawnej świątyni można obejrzeć film, zjeść obiad i skorzystać z informacji turystycznej.


Gmina ewangelicka w Nowym Mieście istniała już od 1599 roku. Dokładnie 27 lipca 1825 roku położono kamień węgielny pod budowę kościoła ewangelickiego. Stanął on na środku rynku, w miejscu, gdzie wcześniej istniał ratusz, który spłonął i potem został wyburzony w 1806 roku. Pierwszy kościół ewangelicki wyświęcono na początku grudnia 1827 roku. Był to prosty, murowany, otynkowany budynek jednonawowy, kryty dwuspadowym dachem. Potem, na osi nawy od zachodu wzniesiono wieżę z wysmukłym, ostrosłupowym dachem.


Do 1852 roku kościół ewangelicki w Nowym Mieście był filią parafii w Lubawie. W roku 2010 utworzono tu samodzielną parafię, a proboszczem został Konstantyn Wannovius — rektor lubawskiej szkoły. 
Kronikarze wspominają, że w roku 1831 nowomiejska ewangelicka gmina liczyła 337 wyznawców, a w roku 1910 wspólnota miała 1138 wiernych. Uznano, że istniejący kościół okazał się za mały. W latach 1908-12 wzniesiono obecny, większy kościół w miejscu poprzedniego, na samym środku rynku. 
Po II wojnie światowej gmina ewangelicka w Nowym Mieście przestała istnieć. 


Dużo kontrowersji wzbudziła wśród mieszkańców grodu nad Drwęcą w latach pięćdziesiątych przebudowa i zorganizowanie we wnętrzach kościoła kina „Harmonia”. W ramach „remontu” rozebrano neobarokową, cebulastą sygnaturkę na środku szczytu głównej nawy i usunięto żeliwny krzyż, wieńczący główną wieżę. Obecnie krzyż z Nowego Miasta zdobi jeden z kościołów w Jabłonowie Pomorskim. Główny ołtarz z krucyfiksem przeniesiono do Ząbrowa koło Iławy.

W kościele niegdyś znajdowały się aż trzy dzwony, z których do dzisiaj zachował się tylko jeden. 
Przyjezdnym, po raz pierwszy odwiedzającym Nowe Miasto, bryła kościoła kojarzy się z ratuszem. We wnętrzu jest obecnie restauracja, a na piętrze funkcjonuje kino „Harmonia”. Jeszcze wyżej, na barokowej wieży zagnieździły się sowy płomykówki, które szczególnie latem urządzają sobie krzykliwe libacje.


Stanisław R. Ulatowski
Warto zobaczyć w Nowym Mieście Lubawskim. Kliknij tutaj
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. omen #773139 | 178.36.*.* 9 sie 2012 20:24

  doklanie panie romanie dla zwiedzajacych sam jestem ciekaw jak tam jest jestem z oklic a jeszcze nigdy w tym kinie nie bylem he

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Roman S. #681660 | 83.9.*.* 22 maj 2012 19:10

  Nie wiem jaki jest widok z tej barokowej wieży. Ale można by było ją udostępnić dla Turystów,Wycieczek z kraju i nie tylko.Myślę że bała by to super atrakcja. Będąc na Rynku Nowomiejskim zaobserwowałem zachwyt Turystów właśnie tej wieży. Zainteresowanych proszę o opinie mojego pomysłu.Pozdrawiam!!! Roman S.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages