Jesiotry przejdą okres adaptacji w Drwęcy, a potem spłyną do morza

2024-04-21 22:17:25(ost. akt: 2024-04-21 22:25:36)
W akcji wpuszczania jesiotrów do Drwęcy uczestniczyła Straż Rybacka

W akcji wpuszczania jesiotrów do Drwęcy uczestniczyła Straż Rybacka

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Około 700 sztuk jesiotra ostronosego wpuszczono do rzeki Drwęcy w okolicach Nielbarka. Reintrodukcja ryby trwa od 18 lat, kiedy pierwsze jesiotry trafiły do rzeki w Wielkim Głęboczku.
Jest to narybek dwuletni, który pozyskany został z ikry jesiotrów, którą sprowadzono z Kanady. Ryba ta występuje w rzekach św. Jana i Wawrzyńca. Jesiotry w Drwęcy przejdą okres adaptacji i po niedługim czasie spłyną w dół rzeki i dalej Wisłą do morza. Jest to okres 30-40 dni — powiedział Grzegorz Wiszniewski z Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie.
Z kolei Arkadiusz Mierzejewski, szef ośrodka zarybieniowego w Grzmięcy (gdzie zostały wyhodowane pierwsze jesiotry) oblicza, że materiał zarybieniowy, który trafił teraz do Drwęcy ważył około tony. — Ryby przyjechały w dobrej kondycji specjalnie dostosowanym samochodem z Zakładu Hodowli Ryb Jesiotrowatych IRS w Pieczarkach koło Giżycka — dodaje Arkadiusz Mierzejewski.

Restytucja jesiotra jest trudna i kosztowna. Na ostateczne rezultaty trzeba czekać kilkanaście lat. Samce osiągają możliwości rozrodcze w wieku 12 lat, a samice nawet do lat 16. Po osiągnięciu tego wieku jesiotry z akwenów morskich wpływają do rzek, gdzie zostały wpuszczone by odbyć tarło i złożyć ikrę.
Warto przypomnieć, że 2009 roku oddano do użytku ośrodek wylęgu i podchowu jesiotra ostronosego w Grzmięcy. Jest on zlokalizowany w dorzeczu rzeki Drwęcy, nad prawobrzeżnym dopływem Skarlanką. Pierwsze jesiotry, wyhodowane w ośrodkach IRŚ, zostały wpuszczone do rzeki Drwęcy w 2006 roku. W latach późniejszych zarybiano rzekę Drwęcę osobnikami z nadajnikami telemetrycznymi, dzięki którym potwierdzono efektywne spłynięcie podchowanych okazów do Zatoki Gdańskiej.
Należy pamiętać, że wszystkie obecnie wpuszczone ryby posiadają zielone znaczniki. Jeśli ktoś złowi takiego jesiotra należy go niezwłocznie wypuścić, ale najpierw odczytany lub sfotografowany numer na znaczniku oraz informację o miejscu przesłać do Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie.
Stanisław R. Ulatowski .

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5