Ciekawe znaleziska historyczne podczas remontu willi dyrektora

2024-04-20 11:59:27(ost. akt: 2024-04-20 13:52:09)
Część znaleziska z poddasza willi dyrektora

Część znaleziska z poddasza willi dyrektora

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Trwają intensywne prace remontowe budynku biblioteki Zespołu Szkół im. C. K. Norwida w Nowym Mieście Lubawskim. Zgodnie z przeprowadzonym przetargiem, prace wykonuje firma Olsztyna. Podczas remontu odnaleziono wydawnictwa i przedmioty pamiętające czasy progimnazjum.
Zabudowanie, w którym mieści się Biblioteka Zespołu Szkół im. C.K. Norwida wreszcie doczekało się gruntownego remontu. Budynek, który jest architektoniczną perełką otrzyma nowy blask, głównie na zewnątrz, ale i w środku.
Dół budynku zajmuje biblioteka szkolna z zapleczem, natomiast górną kondygnację otrzymali kilka lat temu harcerze z nowomiejskiego hufca. W budynku jest także składnica akt. Obiekt jest wpisany do gminnej oraz wojewódzkiej ewidencji zabytków.
Remont tak zacnego, historycznego budynku niesie ze sobą niespodzianki. Tak było również w tym przypadku.
— Wielkie było zaskoczenie, kiedy szef firmy — pan Łukasz Tański z Olsztyna przyszedł do biblioteki i przekazał niesamowite pamiątki, które odnaleźli na strychu, podczas wymiany dachu, jego pracownicy. Były to głównie książki pamiętające czasy dawnego progimnazjum, a jak wiemy nasza szkoła ma tradycje sięgające 1858 roku. Najstarsze odnalezione wydawnictwo z drukarni w Lipsku, z pieczęcią progimnazjum, jest datowane na 1887 rok. Ogółem „ten bibliofilski skarb” liczy kilkanaście broszur książek z epoki. Jest to niezwykle cenne odkrycie i posłuży zorganizowaniu kącika z historycznymi pamiątkami — opowiada Joanna Główczewska, prowadząca bibliotekę Zespołu Szkół im. C.K. Norwida.
Książki to nie wszystkie przedmioty, które odnaleziono podczas remontu. W zbiorach kącika znajdzie się również stary miedziany czajnik i oryginalny otwieracz z ciekawą stylistyką rączki.
Zaplanowane prace remontowe obejmują wymianę pokrycia dachu. Te roboty są już prawie zakończone. Budynek czeka jeszcze docieplanie ścian, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej zewnętrznej, naprawa i uzupełnienie powłok tynkarskich elewacji zewnętrznej wraz z elementami zdobniczymi oraz wymiana instalacji centralnego ogrzewania. Elewacja z wyjątkowym łacińskim mottem "Bonus vir semper tiro" zyska nowy blask. Budynek biblioteki, który pierwotnie był willą dyrektora szkoły, później żeńskim internatem z częścią mieszkalną dla nauczycieli, (obecnie mieści się w nim biblioteka szkolna) w 2026 roku będzie miał 120 lat. Powiat nowomiejski pozyskał na modernizację biblioteki 1,8 miliona złotych z Polskiego Ładu. ul

Joanna Główczewska i Łukasz Tański w remontowanej piwnicy biblioteki

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5