Protest rolników, którzy do Nowego Miasta przyjechali 160 ciągnikami, przebiegł płynnie i bez kolizji

2024-01-24 16:47:44(ost. akt: 2024-01-25 00:56:09)
Początek protestu na parkingu w Nowym Mieście

Początek protestu na parkingu w Nowym Mieście

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

W samo południe, rolnicy z powiatu nowomiejskiego, iławskiego oraz brodnickiego i grudziądzkiego, włączyli się do ogólnopolskiego protestu rolników. Po zbiórce na parkingu w centrum Nowego Miasta Lubawskiego, około 160 ciągników ruszyło na trasę.
Według pierwotnych ustaleń ciągniki miały przejechać dawną drogą krajową nr 15 do ronda na obwodnicy Nowego Miasta, w okolicy Kaczego Bagna, a następnie skierować się trasą nowomiejskiej obwodnicy do Bratiana i na kolejnym rondzie zjechać z powrotem w kierunku miasta. Tak się jednak nie stało i po wspólnych konsultacjach organizatorów protestu z przedstawicielami nowomiejskiej policji zadecydowano, że przejazdu obwodnicą (obecna droga krajowa nr 15) nie będzie. — Wytłumaczyliśmy organizatorom, że wjazd na obwodnicę ciągnikom jest zabroniony i będzie to wykroczenie. Ponadto taka sytuacja spowodowałaby poważne zakłócenia w ruchu. Po wspólnych ustaleniach organizatorzy odstąpili od wjazdu na trasę obwodnicy — wyjaśnia st. asp. Ludmiła Mroczkowska z nowomiejskiej policji.
W rezultacie kolumna złożona z około 160 ciągników pokonała alternatywna trasę wzdłuż obwodnicy, ale starą „piętnastką” przez Nowe Miasto i Bratian.
Jeszcze prze wyjazdem na trasę protestu, Szymon Sargalski, koordynator nowomiejskiej akcji z ramienia ZZR Samoborona, przedstawił postulaty zgromadzonym rolnikom.
Nie jest to ciekawa sytuacja, kiedy rolnicy są zmuszani do protestacyjnego wyjazdu na ulice. Ludzie mogą nas postrzegać, że przyjeżdżamy sprzętem wartym niekiedy pół miliona złotych. To nie jest tak. Rolnicy maja kredyty i inne zobowiązania, a nowoczesne ciągniki potrzebne są w rozwijającym się gospodarstwie. Rolnictwo się cały czas zmienia i nie są to takie sprzęty jak kilkadziesiąt lat temu — powiedział Szymon Sargalski.
Protest spowodował pewne utrudnienia dla użytkowników dróg. Ruchem na trasie jednak kierowali policjanci, obyło się bez żadnych incydentów i kolizji, ruch odbywał się w miarę płynnie — dodała st. asp. Ludmiła Mroczkowska z policji.
OTO POSTULATY ROLNIKÓW
*Domagamy się rewizji wspólnej polityki rolnej
*Stanowczo nie zgadzamy się na przedłużenie bezcłowego importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy i tłumaczeniem takich działań troską o zachowanie równowagi na unijnych rynkach rolnych
*Protestujemy przeciwko ograniczeniom w produkcji roślinnej i zwierzęcej wynikającym z nakładania kolejnych wymagań środowiskowych wynikających z Europejskiego Zielonego Ładu.
*Żądamy niezwłocznego uruchomienia pomocy suszowej dla gospodarstw rolnych za lata 2022 i 2023 oraz wprowadzenia możliwości odwołania się od wyników szacowania strat suszowych.
*Domagamy się realizacji inwestycji infrastrukturalnych: drogi, linie kolejowe, a zwłaszcza porty finansowanych ze środków Unii Europejskiej celem zwiększenia możliwości eksportowych.

ul

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5