Wszystko na to wskazuje, że Chorągiew Działyńskiego znajdzie się w muzeum parafialnym

2024-01-20 14:58:54(ost. akt: 2024-01-20 15:14:18)
Od wiosny 2024 roku realizowany projekt dotyczący malowideł trzeciego przęsła nawy głównej, które przedstawiają oblężenie Nowego Miasta przez Szwedów w 1628 roku z Matką Bożą Dobrej Opieki

Od wiosny 2024 roku realizowany projekt dotyczący malowideł trzeciego przęsła nawy głównej, które przedstawiają oblężenie Nowego Miasta przez Szwedów w 1628 roku z Matką Bożą Dobrej Opieki

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Kontynuujemy podsumowanie roku 2023 w nowomiejskiej parafii, rozpoczęte niedawno stronie internetowej "Gazety Nowomiejskiej". W parafii pw. św Tomasza Apostoła realizowane są ciekawe projekty historyczne.
Ku końcowi ma się projekt unijny związany z zagospodarowaniem terenu wokół bazyliki i plebanii w Nowym Mieście pt. Rewitalizacja, adaptacja i zagospodarowanie na cele kulturalne i turystyczne zabytkowych obiektów tworzących Szlak Sanktuariów Warmii i Mazur. Projekt, oprócz Nowego Miasta, dotyczył jeszcze Lubawy i Głotowa. Kwotę w wysokości prawie 16,9 miliona złotych podzielono na wymienione trzy parafie. Prace obejmowały zagospodarowanie terenu ruin poklasztornych ojców Reformatów w Łąkach Bratiańskich (jest to własność Kurii Biskupiej Toruńskiej) oraz tzw „Domu Aneczki” w ogrodzie parafialnym, który jest przystosowywany do potrzeb muzealnych.
We wnętrzu umieszczona zostanie m.in. odrestaurowana Chorągiew Żałobna Jana Pawła Działyńskiego i odnalezione archiwalia parafialne. Otrzymaliśmy zapewnienie, o wsparciu zabiegów konserwatorskich chorągwi z KPO. Prace maja się zakończyć do końca kwietnia 2024 roku. Chorągiew Działyńskich znajduje się obecnie w pracowniach firmy konserwatorskiej Gorek Restauro w Warszawie, gdzie jest przygotowywana do ekspozycji — wyjaśnia ks. Zbigniew Markowski, proboszcz nowomiejskiej parafii i kustosz sanktuarium Matki Boskiej Łąkowskiej.
Z konserwacji w Warszawie wróciły odnowione obrazy św. Franciszka i św. Antoniego, na odnowę których parafia pozyskała sponsora oraz obrazy Ostatniej Wieczerzy i Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W pracowni pozostaje jeszcze obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Z konserwacji powróciła do kościoła kropielnica, która stoi przy głównej bramie wejściowej.
Proboszcz Zbigniew Markowski dodaje, że napisany został projekt do ministerstwa kultury, dotyczący drugiego etapu remontu organów bazyliki. Od wiosny 2024 roku realizowany ma być wspomniany projekt dotyczący chorągwi Działyńskiego oraz malowideł trzeciego przęsła nawy głównej, które przedstawiają oblężenie Nowego Miasta przez Szwedów w 1628 roku z Matką Bożą Dobrej Opieki. Odnowiona będzie także dekoracja malarska „Scena śmierci bogacza”. Projekt konserwatorski ma także objąć remont muru kościelnego i restaurację żelaznych bram wejściowych na plac przed bazyliką.
Stanisław R. Ulatowski
Chorągiew żałobna Jana Pawła Działyńskiego ma znaleźć się w nowomiejskim muzeum parafialnym

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5